Co jste možná nevěděli o snubních a zásnubních prstenech

Historie zásnubních prstenů

Dávná historie

Historie užívání zásnubních prstenů se datuje již z dob civilizací Peršanů, starého Říma či Egypta. I když se původní materiály – kost, kámen, či železo - lišily od současných zvyklostí, můžeme zde postupem času vypozorovat i prsteny ze zlata, užívané spíše pro slavnostnější příležitosti, kdy stejně jako dnes, prsten prokazoval vážnost vztahu obou partnerů.

I když v našich zeměpisných šířkách není ceremoniál darování zásnubního prstenu (ve srovnání se svatbou) příliš zveličován a je spíše soukromým projevem lásky, je obvyklou součástí vývoje vztahu, který předchází předání prstenů snubních a definitivnímu stvrzení společné budoucnosti.

 Zhruba od 15. století pochází také zvyk nošení zásnubních prstenů u obou snoubenců, kdy se v den svatebního rituálu oba prsteny spojí a nevěsta je nosí dál jako jeden snubní prsten, či jsou nošeny i po svatbě oběma partnery. I přes poetiku této tradice, je tento postup dnes v evropské kultuře málo používán.

S prstýnkem darovat i klíč?

přívěsek klíč - Soliter

Součástí prstenu, který se od dnešní podoby výrazně lišil svou jednoduchostí, byl v určitých civilizacích také malý klíč symbolizující příslib ochrany či majetku, ke kterému obdarovaná žena po svatbě získává přístup. Nejen díky dnešním předmanželským smlouvám i tento zvyk již formálně ztratil na aktuálnosti. 

 

 

 

zásnubní prsten těsně před svatbou

Proč se nosí na levé ruce?

Tradičně je zásnubní prsten nošen na prsteníčku levé ruky, odkud se po svatbě přesune na ruku pravou, což často způsobí nutnost úpravy velikosti. Může však zůstat i na ruce levé spolu se snubním prstenem, který je zde dle starého Egyptského zvyku umístěn na základě víry, že žíla na prsteníčku levé ruky je přímo spojena se srdcem.

Nošení obou prstenů vedle sebe je ale ve většině případů ovlivněno spíše vzájemnou kombinovatelností, někdy i přímo doplněním vzniklého setu, se kterým se jeho majitelka cítí jak esteticky tak především vnitřně spokojena.

V naší nabídce máme zásnubní prsteny, které jsou přímo vhodné k budoucímu nošení společně se snubním prstenem.

 

Zásnubní prsten se zirkonem     Zásnubní prsten s briliantem     Zásnubní prsten se zorkonem

Drahý kámen?

Zásnubní prsten tak jak ho známe dnes, je většinou osazen jedním centrálním kamenem, který  zřetelně vystupuje nad kroužek obepínající prst a zcela dominuje tomuto šperku. Zpravidla se jedná o briliant, jehož hodnota může podtrhovat váhu rozhodnutí, které snoubenec svým darem vyjadřuje. Krásné jsou ovšem i zásnubní prsteny se syntetickým zirkonem. Rozhodnutí, zda briliant či zirkon, záleží nejčastěji na finančních možnostech. Přečtěte si článek "Briliant nebo zirkon?"

Aktuální trendy

Současná nabídka, odlišnost či variabilita zásnubních prstenů je velmi široká a tolerantní. Neustále přibývá mnoho vzorů, kdy je

  • dominantní kámen doplněn několika menšími kameny,
  • středový - tradičně bílý kámen, nahrazen barevným,
  • briliant bývá nahrazen syntetickým zirkonem, který však co do vizuální kvality většinou nic neztrácí na pointě zásnubního aktu.

 

Obvyklost vystupujícího kamene, může být rovněž v závislosti na stylu života či pocitu pohodlného nošení dané osoby, nahrazena méně agresivním typem zasazení kamene. Ve svém důsledku přesto nemusí ztratit nic na eleganci a především na symbolice darovaného šperku.

Zásnubní prsten s více zirkony     Zásnubní prsten s barevným kamenem     Zásnubní prsten s více brilianty

Celá rozšířená kolekce zásnubních prstenů je zde.

 

Spojení moderní technologie a řemeslného umu

Prsten číslo 353

Vizuální atraktivitou tohoto prstenu je více-úrovňové využití materiálu a specifické zasazení  kamenů.

Výchozí kroužek je 1.5 mm silný a to dává možnost vytvořit na obou bocích prstenu  precizní schod, který jasně odděluje středový pásek. Oddělení tohoto vyššího pásku je navíc umocněno matováním, které krásně kontrastuje s dokonalostí lesku „v nižších patrech“.

Výhoda zvýšeného středu je využita pro zasazení 7 briliantů, které zdobí  prsten. K jejich bezpečnému držení je využito 4 zrnek kolem každého z kamenů tzv. "juwelové zasazení".

Celkově nám tento prsten názorně prezentuje spojení moderní technikou opracovaného materiálu a tradičního řemeslného umu. Prolínání zkušeností předchozích generací s možnostmi „ 21. století “ přináší atraktivní výsledek!

 

Čím vyniká strojně rytý snubní prsten?

  • Strojní rytí vytvoří dokonale přesné vzory.  
  • Povrch je možné matovat satinováním.
  • Vysoce lesklý vzor vyrytý na satinovaný povrch působí výrazně a krásně se leskne.
  • Různé typy nožů umožňují vytvářet velké množství různých vzorů.
 

Ve chvíli, kdy je třeba vytvořit dokonalou přesnost a pravidelnost, používáme u snubních prstenů strojní rytí.  Různé typy nožů nám umožňují rýt velké množství lesklých ploch i čar, které vytváří specifický dekor každého prstenu. Nejpoužívanější profily nožů jsou: ploché, půlkulaté, špičaté a v oblouku prohnuté. Specifický nůž je tzv. satinovací nůž, který vypadá jako jednořadový hřebínek. Tento nůž se používá na vyrytí velmi jemných kolmých čar hustě vedle sebe. Prsten tím získá matovaný povrch, na který se poté ryje lesklý finální vzor. 

Prsteny se satinovaným povrchem a lesklým finálním vzorem

 vzor 277 - na satinovaném povrchu je lesklý větvičkový vzor                 vzor 303 - na satinovaném povrchu jsou vyryty lesklé proužky             vzor 245 - lístkový vzor je tvořen dvěma ploškami, které krásně odráží světlo

Po pečlivém upnutí připraveného snubního prstenu do kleštin, dochází k obrábění matného či lesklého povrchu. Práce člověka ovládajícího chod stroje je velmi důležitá. Nejen vzhledem k možnosti rychlého úběru materiálu je třeba postupovat velmi citlivě. Je třeba opravdu koncentrovaně sledovat na monitoru probíhající akci a ovlivňovat konečný výsledek. Jakákoli chyba je většinou nevratná a případně znamená i zcela novou výrobu prstenu.

Zařízení na strojní rytí prstenů          Detail strojového rytí - satinování

I když jsou ručně ryté snubní prsteny jedinečné a mají nezaměnitelný půvab a kouzlo, i prsteny se strojní rytinou mají své nezastupitelné místo v naší kolekci. Strojní rytí umožňuje dokonalé provedení a typy designu, které je možné očekávat pouze od stroje.

 

Co je to juwelová technika

Je to způsob zasazení drahých kamenů do snubních prstenů. Používá se pro luxusní snubní prsteny s brilianty. Jde o zasazení spíše drobnějších briliantů pomocí drobných zrnek, která obklopují briliant ze všech stran. Tato technika se používá na prstenech, které jsou osázeny větším množstvím menších briliantů. Prostor mezi jednotlivými brilianty je vyplněn drobnými lesklými kuličkami a orámován lesklou linií. V kombinaci s okolní hladkou plochou je zdůrazněn lesk briliantů. Prsteny s brilianty osázené juwelovou technikou jsou atraktivní  a velmi žádané.  

V našem katalogu snubních prstenů tuto techniku najdete u luxusních vzorů s brilianty v řádku po celém obvodu prstenu

Vzor číslo 316     Vzror číslo 320.jpg      Vzor číslo 317

nebo u prstenů s brilianty zasazenými do malé ohraničené plošky

380

 

 

 

 

 

          


TIP klikněte na prsten a v detailu pod lupou si prohlédněte tuto techniku.

Zvládnutí této techniky vyžaduje dlouholetou praxi a kromě dobrých očí a smyslu pro detail i absolutní pečlivost a trpělivost. I když se to nezdá,  je třeba - zvláště u prstenů z bílého zlata - vynaložit i nemalou fyzickou sílu pro zvládnutí zasazení většího počtu kamenů.

 

 

Zasazení kamenů do snubních prstenů Soliter

Jeden ze způsobů zasazování kamenů do prstenů Soliter je tzv. „kruhové obejmutí“, kdy je kulatý kámen nejprve vložen do velmi přesného lůžka a poté vhodným nástrojem zatlučen do prstenu. Tento postup zasazení kamene do šperku vynalezl náš nejzkušenější vzorkař Dušan Novotný  před více než 20 lety a stále je to nejpoužívanější způsob pro osazování kamenů do našich snubních prstenů. Pokud jsme někdy opravovali zasazení kamene do snubního prstenu, byl prsten celý zdeformován. Bez poškození celého prstenu není možné, aby kámen vypadl.

Ukázky prstenů s "kruhovým obejmutím" kamene

Vzor číslo 117   Vzor číslo 245   Vzor číslo 304

 Výhody "kruhového obejmutí":

    • nejtrvanlivější zasazení kamene
    • kámen nevyčnívá z prstenu a prsten se tedy pohodlně nosí
    • nepřítomnost jiného materiálu, který by mohl vyschnout nebo zakalit lesk kamene
    • kámen je chráněn tvrdým kovem ze všech stran


Toto zasazení kamene poznáte podle malého kroužku okolo kamene. Kroužek kovu tvoří hráz, která zabrání kamenu vypadnutí a zároveň ho chrání proti nárazu. Detail zasazení kamene


 Briliant v přírodě nenajdete. A diamant?

Brilianty v přírodě?

  • Diamant je nerost a těží se v diamantových dolech. Je to nejcennější a nejtvrdší přírodní drahokam, má nejvyšší stupeň tvrdosti  (10).
  • Briliant je vybroušený diamant do specifického tvaru.
  • Briliantový brus má 57 plošek (faset) a poskytuje nejvyšší brilantnost (lesk)  ze všech výbrusů.
  • Nejstarší dochovaný briliantový brus v Čechách pochází z konce 16. století a je vystaven v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
  • Hmotnost briliantu (i diamantu) se udává v karátech (ct), 1 ct = 0,21 g.
  • Karát (ct) je tedy údaj o hmotnosti diamantu , zatímco karát (K)  u zlata vyjadřuje podíl ryzího zlata ve zlaté slitině.
  • Jen 130 diamantů na světě má hmotnost větší než 50 karátů.  Koh-i-noor (hora světla) je jeden z nejstarších a největších nalezených diamantů.  Byl nalezen před 4 000 lety. Briliant z něho vybroušený má 105 ct a je nyní zasazen v britských korunovačních klenotech. Jeho cena v současnosti nespočívá jen ve velikosti, ale i v historii, kterou tento briliant prošel. 
Největší briliant




Největší briliant v naší nabídce je zasazen do zásnubního prstenu z bílého zlata  - vzor 40939

 
 
 

Největší briliantová hlava


Zásnubní prsten s největší briliantovou „hlavou“ v naší nabídce je vzor 42000. Je osazen jedním středovým briliantem a deseti malými brilianty okolo středového briliantu.  

 

 

Jak se vyrábí ručně rytý snubní prsten?

Práce rytce je poslední operací na snubním prstenu. Prsten je již opuncován, osazen brilianty nebo zirkony, jeho povrch je vyleštěný a upravený matováním nebo satinováním (úprava povrchu prstenu na svisle čárkovaný pomoci speciálního rydla)

Rytec si nejprve rozvrhne po celém obvodu prstenu opakování vzoru, který následně propracovává do detailů.

 Prsten s ruční rytinou - vzor 307

 

Ke své práci používá sadu nejméně 6 rydel s různým profilem. Jednotlivými tahy dotváří milimetr po milimetru celý vzor. 

sada rydel

Typy rydel: ploché, půlkulaté, matovací, dvojhroté, špičaté, zoubkované (tzv. milgraf).

 

Zdobení bílého zlata je kvůli jeho tvrdosti pro rytce vždy náročnější. Jednotlivé vrypy musí rytec vícekrát opakovat. Ručně ryté snubní prsteny z bílého zlata jsou odolnější proti oděru. Jsou to prsteny opravdu na celý život. Překrásné motivy, jaké nabízíme například na našem nejprodávanějším prstenu 019, dokážou vyrýt jen skuteční mistři.

Prsten s ruční rytinou - vzor 019

 

Ani rytí do satinovaného nebo smirkovaného povrchu není tak snadné jako rytí do hladkého povrchu, ale výsledek stojí za to. Rytina se krásně leskne a na matovaném povrchu nádherně vynikne. Vzor číslo 297:

Prsten s ruční rytinou - vzor 297

 

Po práci rytce již následuje pouze oplach a vyleštění prstenu. Prohlédněte si celou kolekci ručně rytých snubních prstenů a potěšte se kouzlem ruční práce.


 

Jak se tvoří žlutý, bílý nebo červený odstín barvy zlata? 

Jde pouze o povrchovou úpravu, nebo se barva nemůže nikdy „setřít“?

Barva zlata se tvoří pomocí příměsí jiných kovů ve slitině. Naše prsteny jsou ze 14karátového zlata. Takové zlato obsahuje nejméně 58,5 % ryzího zlata a zbytek představují jiné kovy. Výslednou barvu 14karátového zlata tedy tvoří ryzí zlato a kovy, které jsou v příměsi zastoupené:

o       bílou barvu zajistí dostatečné množství paladia, niklu nebo stříbra

o       červenou barvu zajistí dostatečné množství mědi

o       žlutá barva je přirozená barva zlata, příměsi proto musí být zastoupené vyváženě, aby přirozenou barvu nepotlačily

U našich snubních prstenů se vždy můžete spolehnout, že jejich barvy zůstanou stejné. 

Prstýnky ze dvou barev zlata


Copyright © 2014 - 2020 SOLITER, a.s. - všechna práva vyhrazena | Webdesign: JWDesign